Kontakt Os

Send en besked eller spørgsmål til os - eller ring på 70603838

    Kontakt Os

    Grade

    GULD

    Indkvartering

    Lodges & Luksustelte

    Transport

    4x4 Toyota Landcruiser

    Fra 39.995 kr.

    Oplev det ultimative safari-eventyr og afslapning på denne fantastiske rejse til Tanzania og Zanzibar. Denne tur kombinerer spændingen ved flysafari over de ikoniske landskaber i Serengeti med den afslappende charme af Zanzibars smukke strande. Rejsen er designet til at give en dybdegående oplevelse af Afrikas vilde natur og kulturelle rigdomme, samtidig med at I nyder komfortable overnatninger og førsteklasses service.

    På denne rejse vil I udforske den verdensberømte Serengeti Nationalpark, kendt for sine spektakulære landskaber og rige dyreliv. Fra Serengetis endeløse sletter, hvor store katte og majestætiske elefanter vandrer frit, til de ikoniske Mara-floder, hvor gnuer og zebraer krydser under deres store migration, vil hver dag bringe nye og spændende oplevelser. Med flysafari sparer I værdifuld transporttid, så I kan bruge mere tid på at udforske disse fantastiske områder.

    Efter jeres eventyrlige safari vil I flyve direkte til Zanzibar, en ø kendt for sine kridhvide sandstrande, turkisblåt vand og rige kulturarv. Her kan I slappe af ved stranden, tage på snorkling- og dykkerture ved koralrevene, eller udforske de historiske gader i Stone Town. Med indkvartering på det luksuriøse Z Hotel, vil I opleve en perfekt kombination af komfort og skønhed.

    • Kategori
      Fly rundrejse, Safari, Safari & badeferie
    • Destination
      Tanzania, Zanzibar
    • Indkvarteringsniveau
      GULD
    • Antal dage
      12
    • Antal nætter
      10
    • Indkvartering
      Lodges & Luksustelte
    • Transport
      4x4 Toyota Landcruiser
    Vi kan skræddersy denne rejse præcist til jeres ønsker og behov. I bestemmer selv jeres rejselængde, indkvartering og den præcise rejseplan.
    Dag 1
    Afrejse fra Danmark og ankomst til Tanzania

    I flyver fra Danmark først på morgenen med en mellemlanding undervejs. Ankomst til Kilimanjaro lufthavnen i Tanzania sidst på aftenen, hvor I efter at have klaret indrejseformaliteterne bliver I mødt af en lokal repræsentant fra Tembo Safari, som står for jeres transfer til jeres indkvarteringssted i Arusha.

    Standard indkvartering: Four Points By Sheraton med morgenmad inkluderet.

    Premium indkvartering: Arusha Coffee Lodge med morgenmad inkluderet.

    Dag 2
    Med fly fra Arusha til den centrale del af Serengeti

    Efter morgenmaden har I transfer til den lille nærliggende indenrigslufthavn i Arusha, hvorfra I flyver direkte til den centrale del af Serengeti.

    Serengeti Nationalpark er kendt for sin enorme koncentration af dyreliv og de spektakulære vidder, der strækker sig så langt øjet rækker. Ved ankomsten til airstrippen i Serengeti bliver I mødt af en chaufførguide fra campen og kører til indkvarteringen med lidt safarikørsel undervejs.

    Serengeti er berømt for sine store katte, herunder løver, leoparder og geparder, som der chance for at spotte under jeres første safarikørsel på vejen til indkvarteringsstedet. Derudover er der en overflod af elefanter, giraffer, bøfler og mange andre dyrearter, som bebor dette rige økosystem.

    Om eftermiddagen venter endnu en safarikørsel, hvor I kan opleve det fascinerende dyreliv i deres naturlige habitat.

    Standard indkvartering: Nyikani Camp Central med alle måltider og udvalgte drikkevarer inkluderet.

    Premium indkvartering: Serengeti Pioneer Camp med alle måltider og udvalgte drikkevarer inkluderet.

    Dag 3
    Safarikørsel i det centrale Serengeti

    Hele dagen er dedikeret til safarikørsel i det centrale Serengeti, hvor I kan opleve det fantastiske dyreliv fra tidlig morgen til sen eftermiddag. Serengeti er kendt for sine endeløse sletter og rige dyreliv, hvilket gør det til et af de bedste steder i verden at opleve en ægte safari.

     

    Om morgenen tager I afsted tidligt for at få mest muligt ud af dyrenes aktive periode. I vil sandsynligvis se store hjorde af gnuer og zebraer, som vandrer over sletterne, samt rovdyr som løver og hyæner, der følger efter dem. Serengeti er også hjemsted for mange fuglearter, herunder ørne, gribbe og strudse, som kan ses jage eller flyve over landskabet.

    Efter en frokostpause på campen og måske et lille hvil fortsætter I med en eftermiddagssafari. I denne periode er det ofte muligt at se dyr som elefanter, giraffer og antiloper, der bevæger sig mod vandhuller for at drikke. De skiftende lysforhold i løbet af dagen giver jer mulighed for at tage nogle fantastiske billeder af dyrelivet og landskabet.

    Standard indkvartering: Nyikani Camp Central med alle måltider og udvalgte drikkevarer inkluderet.

    Premium indkvartering: Serengeti Pioneer Camp med alle måltider og udvalgte drikkevarer inkluderet.

    Dag 4
    Med fly til det Nordlige Serengeti

    Efter morgenmaden kører I til den nærliggende airstrip og flyver til den nordlige del af Serengeti. Denne del af parken er mindre besøgt end de centrale områder, hvilket giver jer en mere intim oplevelse af det vilde dyreliv. Ved ankomsten bliver I modtaget af jeres chaufførguide og kører til campen med safarikørsel undervejs.

    Den nordlige Serengeti er kendt for sin spektakulære natur og rige dyreliv. Her finder I de ikoniske Mara-floder, hvor gnuer og zebraer krydser under deres store migration. At se disse dyr kæmpe mod flodens strøm og undgå krokodiller er en oplevelse, I aldrig vil glemme. Om eftermiddagen venter endnu en safarikørsel, hvor I kan opleve den fantastiske natur og de mange dyr, der bebor området.

    Standard indkvartering: Nyikani Camp North med alle måltider og udvalgte drikkevarer inkluderet.

    Premium indkvartering: Serengeti Migration Camp med alle måltider og udvalgte drikkevarer inkluderet.

    Dag 5
    Safarikørsel i Nordlige Serengeti

    Dagen byder på safarikørsel i den nordlige Serengeti, hvor fokus er på den store migration af gnuer og zebraer, som befinder sig i dette område på denne årstid. Dette naturfænomen er en af verdens mest spektakulære dyrevandringer, hvor millioner af gnuer, zebraer og andre planteædere krydser sletterne i søgen efter frisk græs og vand.

    Under morgensafarien kan I opleve dyrene krydse Mara-floderne, et af de mest dramatiske øjeblikke i migrationen. Rovdyr som løver, leoparder og geparder følger tæt efter, hvilket giver jer mulighed for at se fascinerende jagtscener. Fugleentusiaster vil også nyde de mange arter, der findes i dette område, herunder majestætiske ørne og farverige biædere.

    Efter en afslappende frokost på campen tager I på endnu en eftermiddagssafari. Den nordlige Serengeti er kendt for sine åbne landskaber og få indkvarteringssteder, hvilket betyder, at I ofte kan nyde synet af dyrene uden at blive forstyrret af andre safarikøretøjer. Dette giver en følelse af at have området næsten for jer selv og mulighed for virkelig at fordybe jer i naturens skønhed.

    Standard indkvartering: Nyikani Camp North med alle måltider og udvalgte drikkevarer inkluderet.

    Premium indkvartering: Serengeti Migration Camp med alle måltider og udvalgte drikkevarer inkluderet.

    Dag 6
    Med fly direkte fra Serengeti til Zanzibar

    Efter morgenmaden har I transfer til den lokale airstrip, hvorfra I flyver direkte til Zanzibar. Denne flyvetur giver jer en enestående mulighed for at beundre Serengetis vidder fra oven og sparer samtidig værdifuld transporttid, som ellers ville være brugt på lange køreture.

    Ved ankomsten til Zanzibar bliver I mødt af en lokal repræsentant, der kører jer til nordkysten, hvor I indkvarteres på det skønne Z Hotel i værelser med havudsigt.

    Z Hotel er kendt for sin moderne stil og komfort, kombineret med en afslappet atmosfære. Hotellet ligger direkte ved Nungwi stranden og tilbyder fantastiske faciliteter som en infinity pool, spa, og flere restauranter, hvor I kan nyde lokale og internationale retter.

    Standard indkvartering: The Z Hotel I standard sea view værelse med morgenmad inkluderet.

    Premium indkvartering: The Z Hotel I standard sea view værelse med morgenmad inkluderet.

    Dag 7-10
    Oplevelser og afslapning på Zanzibar

    I har fire hele dage til at udforske Zanzibar. Nungwi stranden er kendt for sine kridhvide sandstrande og det klare, turkisblå vand, ideelt til afslapning og vandsport. Området omkring Nungwi er kendt for sine livlige koralrev, som er perfekte til snorkling og dykning. I kan også tage en sejltur i en traditionel dhow, en træbåd, som giver jer mulighed for at opleve den fantastiske kystlinje fra havet.

    Zanzibar tilbyder også en række fascinerende udflugter. Tag på en krydderitur og lær om Zanzibars berømte krydderier som kanel, nelliker, muskatnød og vanilje, og få mulighed for at købe friske krydderier direkte fra plantagerne. Besøg Jozani Forest for at se de sjældne røde colobus-aber, der kun findes på Zanzibar. Skoven er også hjemsted for mange andre dyrearter, herunder buskbukke, duikere og et rigt fugleliv.

    For de eventyrlystne er der mulighed for at besøge Menai Bay Conservation Area, et beskyttet område for havskildpadder og delfiner. Her kan I tage på en bådtur og opleve disse fascinerende havdyr i deres naturlige habitat.

    Stone Town, Zanzibars historiske hjerte, er en oplevelse i sig selv. Gå på opdagelse i de trange og kringlede gader og se alt fra paladser og moskeer til charmerende små butikker. Byens travlhed og larm skaber en levende og indbydende atmosfære. Stone Town blev i år 2000 optaget på UNESCOs verdensarvsliste som et fremragende eksempel på en swahilisk handelsby på Afrikas østkyst. Her er den kulturelle indflydelse fra Afrika, Indien og Europa tydelig, men den arabiske kulturarv er også markant.

    Historiske bygninger i Stone Town inkluderer The House of Wonder, tidligere sultanpalads, The Palace Museum, Christ Church, anglikansk katedral, The Old Fort fra 1600-tallet og St. Joseph romersk-katolsk katedral samt Forodhani Gardens.

    Standard indkvartering: The Z Hotel I standard sea view værelse med morgenmad inkluderet.

    Premium indkvartering: The Z Hotel I standard sea view værelse med morgenmad inkluderet.

    Dag 11
    Hjemrejse fra Zanzibar

    Den første del af dagen er til rådighed til at nyde Zanzibars skønheder endnu en gang. Brug morgenen på stranden eller tag måske på en sidste udflugt. Først på eftermiddagen har I transfer til lufthavnen for jeres fly hjemover, som afgår sidst på eftermiddagen.

    Dag 12
    Ankomst til Danmark

    Efter en mellemlanding undervejs, ankommer I til Danmark først på dagen med kufferten fyldt af fantastiske minder fra jeres rejse.

    Velkommen hjem!

    Fakta om rejsen

    Rejsen inkluderer:

    • Flyrejse på økonomiklasse t/r
    • Alle lufthavnsskatter & afgifter
    • Transfer fra Kilimanjaro lufthavn – Hotel i Arusha
    • 1x overnatning på hotel i Arusha inkl. Morgenmad
    • Alle lokale flyvninger fra Arusha og mellem safariområderne
    • Delt safaribil med engelsktalende chaufførguider
    • Safariindkvartering i henhold til program
    • Alle måltider og udvalgte drikkevarer under safarien
    • Fly direkte fra Serengeti - Zanzibar
    • Transfer Zanzibar lufthavn – Nungwi stranden t/r
    • 5 x overnatninger på The Z Hotel i Sea View værelse inkl. morgenmad
    • Bidrag til rejsegarantifonden
    • Adgang til 24-timers nødtelefon

     

    Rejsen inkluderer ikke

    • Drikkepenge
    • Ikke nævnte måltider & drikkevarer
    • Rejse & afbestillingsforsikring
    • Vaccinationer
    • Visum til Tanzania
    • Private udflugter f.eks. ballonsafari
    • Alt som ikke fremgår under ”rejsen inkluderer”
     

    PRISER

    ----------------------

    På denne rejse er der mulighed for afrejse hver dag i perioden april - november.

        Standard indkvartering:
    Fra pris i DKKPr. person i dobbeltværelseEneværelses tillæg
    Januar - Februar41.19510.695
    Marts42.99510.695
    April - Maj39.9958.995
    Juni40.8959.395
    Juli - Oktober44.99510.595
    NovemberAfrejse ikke muligAfrejse ikke mulig
    December40.8959.495
    Jul - NytårKontakt osKontakt os
        Premium indkvartering:
    Fra pris i DKKPr. person i dobbeltværelseEneværelses tillæg
    Januar - Februar48.69513.895
    Marts47.59513.295
    April - Maj45.49512.195
    Juni47.19512.895
    Juli - Oktober50.79513.795
    November - December46.29512.595
    Jul - NytårKontakt osKontakt os
    *Bemærk der kan forekomme tillæg hvis I ønsker at rejse mellem jul og nytår, påske samt andre helligdage.
    Ring til os på telefon 70 60 38 38 eller udfyld formularen nedenfor for et tilbud på denne rejse
     
    Bestil et tilbud på denne rejse

      Se kort

      Bestil et uforpligtende tilbud på din safarirejse
      Vi glæder os til at hjælpe med at sammensætte din drømmerejse. Når du har udfyldt formularen nedenfor, vender vi tilbage med et tilbud på din drømmerejse hurtigst muligt - Det er selvfølgelig gratis og helt uforpligtende.

        Powered by